- ACT
- Aktualności
- Artykuły
- ataki paniki
- Bezpłatna pomoc
- CBT
- depresja
- diagnoza
- Grupy wsparcia
- lęk
- psychoterapia
- relaksacja
- senior
- sprawność intelektualna
- strach
- terapia schematów
- Terapie grupowe
- uzależniania
- Warsztaty
- zaburzenia nastroju
10 strategii pomagających opanować lęk:
21 lutego 2021
- W momencie, gdy doświadczamy lęku i mamy poczucie, że straciliśmy kontrolę nad swoim życiem warto po prostu zaakceptować fakt, że cierpimy na zaburzenia lękowe. Jest to ważny krok na drodze do odzyskania zdrowia.
- Za lęk i panikę, których doświadczamy jest odpowiedzialny dialog jaki prowadzimy sami ze sobą. Dialog ten może wywoływać wstyd, a także przyczyniać się do stawiania siebie samych w zakłopotanie. Praktykowanie niewłaściwych dialogów wewnętrznych może powodować problemy wzmagające i podtrzymujące powyższe odczucia. Dlatego też ważne jest prowadzenie ze sobą samym tzw. rozmów wewnętrznych, jak i przyzwolenie sobie, że mamy prawo odczuwać lęk.
- Warto, aby atakom lęku/paniki pozwolić zaistnieć i nie sprzeciwiać się nim. Postarajmy się, aby nie kojarzyć ich z poczuciem zagrożenia.
- Gdy doświadczamy ataku paniki, pierwsze co chcemy zrobić to jemu zaprzestać i go opanować. Warto spróbować tego nie robić, ponieważ im bardziej będziemy chcieli jemu zaprzestać, tym dłużej będzie nam towarzyszył.
- Warto podjąć próbę, aby unikać miejsc, które wyzwalają i uruchamiają w nas lęk/niepokój. Spróbujmy przekonać siebie, że nic nam nie zagraża, oraz że potrafimy zachowywać się i funkcjonować naturalnie, nawet wtedy, gdy nie czujemy się zbyt dobrze.
- W momencie, gdy pojawią się w naszej głowie tzw. „katastroficzne myśli” – starajmy się z nimi nie walczyć. W takiej sytuacji poszukajmy racjonalnych dowodów zaprzeczających słuszności danej myśli, a także spróbujmy wykształcić w sobie przekonanie dotyczące poczucia bezpieczeństwa w danej chwili.
- Psychoedukacja i rozmowa dotycząca zaburzeń lękowych pozwala wypracować lepszy stosunek do choroby.
- Warto traktować każdy nawrót choroby, jako naturalny i potrzebny w procesie zdrowienia.
- W drodze do zdrowia dobrze jest zwrócić uwagę, na okresy, w których nie zwracamy uwagi na ewentualne wystąpienie kolejnych ataków. W chwili, kiedy przestaniemy o nich myśleć – będą coraz rzadsze.
- Gdy zaczynamy zauważać niepokój, warto spowolnić – zarówno ruchy, jak i myśli, natomiast gdy czujemy, że mamy ochotę przyspieszyć, warto skupić uwagę na tym, co się dzieje w aktualnej chwili.
Źródło:
Bemis, J., Barrada, A. „Pokonać lęki i fobie”. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. 1994.