Blog

Co może być pomocne w radzeniu sobie z atakami paniki?

22 grudnia 2020

Często przyjmuje się, że jedną z funkcji ATAKU PANIKI jest swoiste rozładowywanie tego, co nagromadziło się w układzie nerwowym.

Co może wpływać na wystąpienie ataku paniki?

  • intensywna praca intelektualna,
  • stres,
  • przebywanie w środowisku, które jest dla nas obciążające,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • odżywianie,
  • przebycie infekcji wirusowej,
  • wszystko to, po czym organizm jest zmęczony, ponieważ gdy organizm jest zmęczony to układ nerwowy również, wtedy jesteśmy bardziej podatni.

Ataki paniki mówią  nam, że nasz układ nerwowy działa zdrowo, ale może być przeciążony. Przyczynami ataków paniki nie muszą być aktualne wydarzenia. Ich pojawienie się może być spowodowane starym nawykiem, który zapisał się w naszej historii, w naszym organizmie. Badania pokazują, że wpływ na pojawienie się ataków paniki mają czynniki, które miały miejsce przynajmniej dobę przed wystąpieniem ataku.

Układ nerwowy wysyła nam sygnały, które powalają nam na zdiagnozowanie jego aktualnego stanu:

Światło zielone  – „jest ok.”, „podoba mi się ta sytuacja”, „chce tego więcej”.

Światło żółte – rozproszenie, poczucie gonitwy myśli, napięcie.

Światło czerwone – atak paniki, ale również długotrwała bezsenność, czynność, która nas rozregulowuje, wybuchowość, rozdrażnienie, zapominalstwo.

Nasze ciało posługuje się językiem doznań. Ciało nie powie, że np. „ta praca ci nie służy”, „jeśli będziesz tyle pracować, to się wypalisz”. Dlatego w takich sytuacjach warto posłuchać komunikatów płynących z ciała, które objawiają się w postaci sygnałów opisanych powyżej.

Co może być pomocne w radzeniu sobie z atakami paniki?

RUCH

Ruch jest sposobem na pozbywanie się  napięcia. Każdy ruch jest lepszy niż żaden. Ruch, który jest najbardziej zalecany to taki, który będzie angażował świadomość podczas ruszania się. O wiele bardziej skuteczne będą ćwiczenia, podczas których skupiamy się na ruchu ciała, gestach oraz na sposobie poruszania.

ROZPOZNAWANIE UCZUCIA ZŁOŚCI

Złość pomaga nam czuć granice (granice ciała, granice psychologiczne). Złość pomaga nam w rozpoznawaniu sytuacji kiedy przekraczane są nasze granice osobiste. Świadomość przyczyn pojawienia się złości może być istotna w zapobieganiu powstawania stanów lękowych w przyszłości.

UREGULOWANY RYTM SNU

Wypoczęty i zregenerowany układ nerwowy jest mniej podatny na przeciążenie. Im mniej snu, tym większe prawdopodobieństwo przeciążenia układu nerwowego i pojawienia się ataków paniki.

 ZDROWIE

Czynniki zdrowotne, na które warto zwrócić uwagę jeśli doświadczamy ataków paniki:

  • Rozregulowana tarczyca może być powodem współwystępowania lęków.
  • Niektóre choroby wirusowe, np. HIV mogą wpływać na stępione czucie.
  • Niedobory witaminy m.in. B, D.
  • Poziom cukru we krwi (poziom metabolizowania cukru) wpływa na intensywność czucia lęku.

USTRUKTURYZOWANIE DNIA, TYGODNIA, MIESIĄCA

Należy sprawdzić czy jest możliwość zadbania o strukturę dnia, o wdrożenie rytuałów. Pozwali to odciążyć układ nerwowy, który dostanie sygnał, że dzień jest zaplanowany, powtarzalny. Układ nerwowy będzie zaopiekowany i  mniej obciążony ciągłą uważnością oraz zmiennością.

ŻYCIE ZGODNE Z WYZNAWANYMI WARTOŚCIAMI

Światło żółte i często czerwone zapala się również, gdy nasze ŻYCIE NIE JEST ZGODNE Z NASZYMI WARTOŚCIAMI. Wątek egzystencjalny naszego życia, to nie jest dodatek do naszego życia. W każdej sekundzie życia, nasze ciało odbiera sygnały z warstwy egzystencjalnej.

Źródło:
Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle. Zalękniony mózg. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018.

Umów wizytę

Adres gabinetu
ul. Walczaka 25
(parter-po lewej stronie)
66-400 Gorzów Wlkp.

Telefon
+48 668 117 693

Odwiedź mnie na

    Formularz kontaktowy





    Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności