- ACT
- Aktualności
- Artykuły
- ataki paniki
- Bezpłatna pomoc
- CBT
- depresja
- diagnoza
- Grupy wsparcia
- lęk
- psychoterapia
- relaksacja
- senior
- sprawność intelektualna
- strach
- terapia schematów
- Terapie grupowe
- uzależniania
- Warsztaty
- zaburzenia nastroju
Jakie korzyści odnosimy z oddychania przeponowego? Jak praktykować oddychanie przeponowe i dla kogo jest przeznaczone?
18 września 2021
Jakie korzyści odnosimy z oddychania przeponowego?
Sposób oddychania bezpośrednio odzwierciedla poziom napięcia w ciele. W stanie napięcia twój oddech staje się płytki i szybki oraz angażuje klatkę piersiową. W stanie odprężenia oddychasz w sposób pełniejszy, głębszy oraz przy udziale przepony. Zazwyczaj trudno jest być jednocześnie spiętym i oddychać przeponą.
Do korzyści z oddychania przeponą należą:
- Zwiększenie dopływu tlenu do mózgu i mięśni.
- Pobudzenie przywspółczulnego układu nerwowego. Ta gałąź wegetatywnego układu nerwowego sprzyja stanowi wypoczynku i uspokojenia. Działa ona w sposób przeciwstawny do współczulnego układu nerwowego, który odpowiada za stan emocjonalnego wzbudzenia i reakcje fizjologiczne leżące u podłoża napadu paniki.
- Większe poczucie łączności między umysłem a ciałem. Lęk i zamartwianie się zamykają cię „w twojej głowie”. Kilka minut oddychania przeponą pomoże w sprowadzeniu cię na dół, do całego ciała.
- Wydajniejsze wydalanie toksyn z organizmu. Wiele substancji toksycznych w organizmie jest wydalanych poprzez płuca.
- Poprawa koncentracji. Jeśli Twoje myśli przyspieszają, trudno jest skupić na czymś uwagę. Oddychanie przeponą pomoże w uspokojeniu umysłu.
- Oddychanie przeponą samo w sobie może przyczynić się do wyzwolenia reakcji relaksacyjnej.
Dla kogo jest szczególnie przeznaczone oddychanie przeponowe?
Jeśli cierpisz na fobie, napady paniki lub inne zaburzenia lękowe na ogół będziesz miał/a jeden lub oba rodzaje problemów z oddychaniem.
Albo:
1). Będziesz oddychać zbyt wysoko na poziomie klatki piersiowej i Twój oddech będzie płytki,
albo
2). Będziesz mieć skłonność do hiperwentylacji, wydychając za dużo dwutlenku węgla w stosunku do ilości tlenu znajdującego się w Twoim krwiobiegu. Płytkie oddychanie na poziomie klatki piersiowej, kiedy jest szybkie, może prowadzić do hiperwentylacji. Hiperwentylacja może z kolei powodować objawy fizyczne podobne do tych, które wiążą się z napadami paniki.
Ćwiczenie oddychania przeponą:
- Zwróć uwagę na poziom napięcia jaki odczuwasz. Następnie połóż rękę na brzuchu, tuż pod klatką piersiową.
- Wdychaj powietrze powoli i głęboko przez nos aż do samego „dna” płuc – innymi słowy, wprowadź powietrze tak nisko, jak tylko zdołasz. (Jeśli oddychasz przeponą Twoja ręka powinna się unieść). Gdy Twój brzuch się rozszerza, twoja klatka piersiowa powinna się ruszać nieznacznie. (Przepona – mięsień oddzielający jamę płuc od jamy brzusznej – porusza się wtedy w dół, powodując, że mięśnie otaczające jamę brzuszną rozpychają się na zewnątrz).
- Kiedy weźmiesz pełny oddech, wstrzymaj go na chwilę, a następnie wypuść powietrze powoli przez nos – jak wolisz. Pamiętaj, żeby wypuścić z płuc całe powietrze. Przy wydychaniu powietrza rozluźnij swoje całe ciało.
- Wykonaj 10 pełnych oddechów przeponą.. Staraj się oddychać płynnie i regularnie, bez nabierania do płuc dużych ilości powietrza, czy wypuszczania za jednym razem całego powietrza. Żeby łatwiej ci było zwolnić tempo oddychania, powoli licz do czterech na wdechu (1-2-3-4), a następnie licz do czterech, powoli na wydechu. Pamiętaj, żeby zatrzymać się na chwilę pod koniec każdego wdechu. Z każdym wydechem licz powoli od tyłu, od dziesięciu do jednego. Powinno to wyglądać następująco:
- Powoli wdychaj powietrze.. Zatrzymaj się .. Powoli wydychaj (dziesięć).
- Powoli wdychaj powietrze.. Zatrzymaj się .. Powoli wydychaj (dziewięć)
- Powoli wdychaj powietrze.. Zatrzymaj się .. Powoli wydychaj (osiem), itd. aż do jednego. Jeśli w trakcie tego ćwiczenia zakręci ci się w głowie, zatrzymaj się na 5-20 sekund, a następnie zacznij znowu.
- Jeśli chcesz wykonaj dwie lub 3 serie tego ćwiczenia, pamiętając o tym, aby w każdej serii liczyć do tyłu (od dziesięciu do jednego).
Pięć pełnych minut oddychania przeponą będzie miało wyraźny wpływ na zmniejszenie lęku lub pierwszych objawów paniki.
Źródło: Bourne E., „Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi”, 2011.