- ACT
- Aktualności
- Artykuły
- ataki paniki
- Bezpłatna pomoc
- CBT
- depresja
- diagnoza
- Grupy wsparcia
- lęk
- psychoterapia
- relaksacja
- senior
- sprawność intelektualna
- strach
- terapia schematów
- Terapie grupowe
- uzależniania
- Warsztaty
- zaburzenia nastroju
Uzależnienia behawioralne – czym są? Co do nich zaliczamy?
15 listopada 2020
Chciałabym rozpocząć ten wpis od tego, iż wiem, że uzależnienia nie są współcześnie kluczowym problemem. Niemniej jednak, bezpośrednie koszty w Polsce związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom wynoszą około 1 mld zł rocznie. Na choroby, które określamy mianem „uzależnionych” choruje w Polsce około 2 mln ludzi, z czego w przybliżeniu 25% wymaga stałej opieki medycznej. Skutkiem związanym z problematyką uzależnień będzie na pewno wzrost liczby terapeutów, poradni czy ośrodków uzależnień.
Problem uzależnień behawioralnych jest niezwykle często powiązany z innymi zaburzeniami, przykładem tego może być hazardzista często sięgający po alkohol, czy pracoholik spożywający substancje pobudzające, środki psychoaktywne.
Mam poczucie, że w Polsce przywiązujemy dość dużą wagę do edukacji i prewencji związanej z uzależnieniami od alkoholu czy narkotyków, o tyle problem uzależnień behawioralnych jest traktowany pobłażliwie. Może być to związane z faktem, że jest trudniejszy do zauważenia i łatwiejszy do ukrycia.
Jakie są różnice?
Z punktu widzenia neurologicznych mechanizmów uzależnień (zarówno behawioralnych, jak i tych związanych z alkoholem i narkotykami) można wnioskować, że w terapii uzależnień chemicznych jakikolwiek powrót do substancji wywołuje ponowne mechanizmy uzależniania (fizyczne i psychiczne) oraz szkody (psychiczne, zdrowotne, społeczne i moralne), natomiast mówiąc o uzależnieniach behawioralnych – możliwy jest powrót do czynności bez ryzyka uzależniania.
Woli wyjaśnienia – gdy używam terminu: „uzależnienia behawioralne” to mam na myśli zarówno te kluczowe, jak i szybko narastające, do których można zaliczyć:
- Cyberuzależnienia
- Patologiczny hazard
- Seksoholizm
- Zakupoholizm
- Pracoholizm
- Patologiczne zaburzenia jedzenia (anoreksja, bulimia, obżarstwo)
- Tanoreksja
- Ekshibicjonizm internetowy
- Skrajne zachowania ryzykowne (m.in. sporty ekstremalne, base jump)
- Wizualizacje (m.in. operacje plastyczne, tatuowanie się, piercing)
Należy pamiętać, że jednym z najważniejszych sygnałów ostrzegawczych przy uzależnieniach jest podejmowanie się nieudanych prób porzucenia szkodliwego działania, a także zaburzenie relacji życiowych, społecznych czy zawodowych.
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o powyższych uzależnieniach, jak i innych współwystępujących z nimi – zapraszam do kategorii na blogu, dot. uzależnień.
Źródło:
Jędrzejko, M., Rosik, B., Kowalski, M. Uzależnienia behawioralne. Warszawa, 2015.
Mellibruda, J., Psychologiczna problematyka uzależnień od alkoholu i narkotyków.
Micyńska-Kowalska M., Wirtualizacja konsumpcji w polskiej gospodarce rynkowej na progu XXI wieku. 2014.
Oficjalna strona Anonimowych Alkoholików w Polsce.